Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Szczyrk 2002

2 marca 2002 roku w Szczyrku pod honorowym patronatem prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego rozpoczęły się Polonijne Igrzyska Zimowe, na które zjechało do Polski blisko 500 uczestników z ponad dwudziestu krajów. Najliczniejsze reprezentacje przyjechały z Litwy i Ukrainy oraz ze Szwecji. W liście skierowanym do polonijnych sportowców Prezydent RP napisał m.in.: “Jestem pewien, że organizatorzy – Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” oraz związki sportów zimowych – dołożą wszelkich starań, aby polonijni sportowcy w “starym kraju” czuli się jak u siebie w domu. Aby otoczyła ich serdeczna, rodzinna atmosfera i aby przeżyli wzruszenia nie tylko związane z rywalizacją na sportowej arenie, ale również z odnajdywaniem swoich korzeni w polskiej kulturze, języku i krajobrazie”.

Przez pięć dni Polonia z całego świata rywalizowała w 6 dyscyplinach, które odbywały się w czterech miejscowościach: biegi narciarskie (Wisła – Kubalonka), narciarstwo alpejskie, carving i snowboard (Szczyrk – Skrzyczne), saneczkarstwo (Szczyrk -Biła) i łyżwiarstwo (Cieszyn). W klasyfikacji punktowej Igrzysk triumfowali rodacy z Czech zdobywając 386 punktów, za nimi byli Polacy z Litwy – 275 punktów, a trzecie miejsce wywalczyła reprezentacja z Białorusi – 201 punktów. Dwa lata później organizatorzy Igrzysk gościli blisko 600 uczestników, którzy rywalizowali w siedmiu konkurencjach.

W Zimowych Igrzyskach Polonijnych Beskidy 2004 ponownie zwyciężyły Czechy, na drugim miejscu uplasowała się Litwa, trzecie miejsce zajęła Białoruś. Kanada była czwarta, Stany Zjednoczone dziewiąte. Dwudzieste miejsce zajęła Australia, dzielnie reprezentowana przez… jednego tylko zawodnika, siedemdziesięciotrzyletniego Stefana Linderta, urodzonego na Podbeskidziu, od ponad pół wieku mieszkańca Queenslandu. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2006 odbyły się na trasach i obiektach sportowych Szczyrku, Wisły, Cieszyna, Tych i Bielska-Białej.   .

W imprezie wzięło udział 625 uczestników z 23 krajów. Rywalizowali oni w 7 dyscyplinach i 5 kategoriach wiekowych. Zarówno w kategorii medalowej, jak i punktowej triumfowały drużyny Czech, Kanady i Szwecji. Otwarcie Igrzysk na Placu Ratuszowym w Bielsku-Białej zgromadziło ponad 1000 osób, w tym gości oficjalnych – przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz licznych przedstawicieli ogólnopolskich i regionalnych mediów.

Kolejne, Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne Śląsk-Beskidy 2008 odbyły się na trasach i obiektach sportowych (podobnie jak poprzednie) Szczyrku, Wisły, Czeskiego Cieszyna, Jastrzębia i Bielska-Białej. Honorowy patronat nad igrzyskami przyjął Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Mimo wiosennej aury organizatorom udało się przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkurencje. W zawodach startowało ponad 500 polonijnych sportowców. Najwięcej z Ukrainy – 135 osób, Kanady – 78, Rosji – 49 i Szwecji – 46. Klasyfikację medalową wygrali zawodnicy z Kanady zdobywając łącznie 42 medale, na drugim miejscu uplasowali się polonijni sportowcy z Rosji – 30 medali, trzecie miejsce przypadło reprezentacji Szwecji, która zdobyła 26 medali.

cropped-logo.png
„Polish American Sports Association” (PASA)

PO Box 2144, Linden, NJ 07036
Tel: 908-370-1555 Fax: 845-595 1066
E-mail: contact@pasaus.org

Masz pytania napisz do nas

15 + 11 =