Judoka i Biegacz, czyli…Tomasz Augustyniak w Maratonie nowojorskim 2013.

Oct 11, 2013

_MG_3191Absolwent wrocawskiej Akademii Wychowania Fizycznego rocznika 1985, judoka, członek Polish American Sports Association, wykładowca anatomii i fizjologii w latach 1999 -2008 na Helma Instytut of Massage Therapy – w Saddle Brook, NJ,  właściciel ” Zen Massage Center ” w Maywood, w stanie w którym obecnie mieszka wraz z rodziną.

Tomek Augustyniak nie należy zapewne do grupy ludzi tuzinkowych. Kiedy go poznałem ponad dziesięć lat temu, wiedziałem że mam do czynienia z kimś wyjątkowym. Jak na judokę przystało,  życie traktuje po mistrzowsku. Po rodzinie i pracy – sport odgrywa u niego od dawna najważniejsze miejsce w życiu. Walcząc wraz z kolegami i reprezentując  Camal Judo Club zdobywa w trakcie trwania swej amerykańskiej kariery, kilka wspaniałych tytułów. Do najważniejszych na wymienienie zasługują – brązowy medal w kategorii 73 kg podczas National Judo Championship w Las Vegas NV w 2003 roku. W tej samej edycji zawodów, w następnym roku, które rozegrano w San Diego TX, zdobywa już srebrny medal. Następny srebrny medal zdobywa również podczas Mistrzostw, które odbywają się w 2007 roku w Miami FL, aby końcu w 2008 sięgnąć po od dawna upragnione złoto w Virginia Beach VA w kategorii 81 kg. Dzisiejsze judo przechodzi wiele zmian i transformacji. Nowo ustalane zasady punktowania, nowe reguły i przepisy wprowadzają dużo zamieszania do tej starej dyscypliny sportu, w której przecież Polacy od wielu lat odnosili wiele wspaniałych sukcesów.

Co skłoniło Tomka do uprawiania biegów długodystansowych nie wiem ale postanowił przygotować się do maratonu w Nowym Jorku już w 2011 roku, kiedy po wielu latach oczekiwania na szczęśliwy los, który w końcu uśmiecha się do niego, w chwili kiedy otrzymuje już od dawna oczekiwany – numer startowy – dający mu możliwość startu w  2012 roku. Zaplanowany dokładnie rozkład biegowego treningu, realizował w solidny sposób już na wiele miesięcy przed startem. Po wielu miesiącach biegania w swoim ulubionym Saddle River County Park, jest gotowy. Kiedy jedzie na ”NYCM Expo” na dwa dni przed maratonem, aby odebrać swój numer startowy, nie spodziewa się, że na dzień przed startem burmistrz  Michael Blumberg odwoła Maraton, ze względu na skutki niszczycielskiego huraganu Sandy, który kilka dni wcześniej przetoczył się przez metropolię, powodując ogromne zniszczenia w sąsiednim New Jersey i w samym mieście Nowy Jork. Nie poddaje się jednak losowi i samotnie przebiega maraton w   parku, w którym trenuje, osiągając czas 4hr 12min. Tak zakończona przygoda z NYCM 2012 nie kończy się jednak dla Tomka na samotnym biegu po zdrowie. Łut szczęścia chce, że New York City Road Runners Club zezwola biegaczom nieodbytego maratonu w 2012 roku, wystartować w roku następnym. To sprawiło, że Tomek na nowo rozpoczął swe przygotowania i jest gotowy do biegu, który w tym roku odbędzie się jak zwykle, w pierwszą Niedzielę Listopada. Będziemy mogli więc śledzić przebieg tegorocznego Maratonu w Nowym Jorku, od rana 3 Listopada, na ekranach wielu stacji telewizyjnych, które będą go transmitować, przez znaczną część dnia.

Tomasz Augustyniak wystartuje o godzinie 10.05 rano z numerem 32707, wspólnie z 48 000 innych biegaczy z linii startu w okolicy Fort Wadsworth na Staten Island. Zapewne wielu znajomych będzie wyglądało Tomka w wielu miejscach ” Wielkiego Jabłka ”, przez które będzie przebiegał, dopingując go do osiągnięcia jak najlepszego czasu. Ale mam wrażenie, że sam czas nie ma dla naszego wytrwałego judoki największego znaczenia. Dla niego przede wszystkim liczy się zdrowie, radość z pokonania swoich słabości i dystansu, fakt podniesienia poprzeczki swoich osiągnięć o kolejne oczko i zapewne nadzieja na posiadanie chęci w osiąganiu wiecej….Bo ta chęć w osiąganiu więcej, ma dla wielu wtajemniczonych wielką wartość. Przypominam sobie w tej chwili cytat z Jigoro Kano, tworcy judo, który Tomek często przytacza a który mówi: „Nie jest ważne być lepszym od innych. Ważne jest być lepszym niż byłeś wczoraj”

Zapraszamy wszystkich do Central Parku, na linię mety w niedzielne popołudnie, gdzie wraz z 2 milionami nowojorczyków, będziemy mogli dopingować kończących swój bieg maratończyków. A w Poniedziałek 4 Listopada o godzinie 12.00, Konsulat RP w Nowym Jorku zaprasza jak co roku, na spotkanie w gronie sympatyków biegania.

Polish American Sports Association, artykuł z cyklu „ Biegaj razem z nami ”.

cropped-logo.png
„Polish American Sports Association” (PASA)

PO Box 2144, Linden, NJ 07036
Tel: 908-370-1555 Fax: 845-595 1066
E-mail: contact@pasaus.org

Masz pytania napisz do nas

13 + 5 =