Czy sport to napewno zdrowie?

Jan 21, 2013

Polish American Sports Association – jest stowarzyszeniem o profilu sportowym, zrzeszającym byłych zawodników, trenerów i działaczy sportowych. Głównym powodem powstania stowarzyszenia w 2008 roku były potrzeba promocji Światowych Igrzysk Polonijnych i organizacja imprez sportowych, dla Polaków żyjących w metropolii nowojorskiej, lubiących wydarzenia sportowe w polskim towarzystwie. Większa część członków uprawiała kiedyś sport zawodowo. Wielu z nich jest trenerami lub nauczycielami z dyplomami polskich uczelni sportowych a przeważająca ich część generalnie lubi sport.

Zdrowie, mocny charakter i pogoda ducha, są nierozłącznymi czynnikami ich życia. Tych z Państwa mających co do tego wątpliwości prosimy o lekturę i głębsze zastanowienie. Dowodów na korzystny wpływ sportu na zdrowie człowieka nie musimy tak naprawdę nigdzie szukać. Są one dostepne na codzień, we wszystkich doniesieniach medialnych. Zawody, mecze generalnie imprezy sportowe są dowodem na to, że ”trening czyni mistrza” – powiedzenie zapewniam Państwa wcale nie przesadzone.

Ze smutkiem można niestety również stwierdzić że ” sport nie jest dla wszystkich ”. Czasmi przekonujemy się o tym rozmawiając z bliskimi, próbując namówić ich na jakiś sportowy wyczyn. No cóż, faktem jest że sport czasami jest również powodem bólu. To on jest jednak jednym z czynników wydzielania się adrenaliny w organiżmie człowieka, z powodu której również masa ludzi uprawia sport. Czy niedzielna kąpiel polskich morsów nad Sandy Hook w New Jersey spowodowała wydzielanie się adrenaliny ? Zapewniam Państwa że tak – u samych kąpiących się jak i u spektatorów całego zajścia. Niedzielna kąpiel była poza tym zarazem powodem zimnych dreszczy, które udzielały się patrzącym na zimową kąpiel ”dziesiątki niezamarzalnych ” . Gwarantuję że żaden z nich nie zamarzł, choć temperatura powietrza wynosiła – 8 stopni w skali Celsjusza. Nie tylko nikt nie zamarzł ale podwyższone ciśnienie krwi wszystkich uczestników imprezy, spowodowało brak odczucia zimna. Słowem, rzecz niezrozumiała dla laika. Wielu znajomych i członków klubu morsa zrezygnowało z przyjazdu na półwysep ze wzgledu na warunki atmosferyczne panujące dzień wcześniej w metropolii, nie spodziewając się tego co stracą.

Niektórzy powtarzali również że…. wchodzenie do lodowatej wody to szaleństwo ! Myślę że nie zdają sobie sprawy z tego że brak dbałości o swoje samopoczucie i zdrowie, prowadzące do zarzywania lekarstw w konsekwencji, jest wręcz – czystym szaleństwem i okrutną koniecznością – czyż nie prawda ? Ale cóż, brak wiedzy na tematy sposobów naturalnej dbałości o swoje zdrowie i samopoczucie, powodują zamknięcie się w kregu stereotypowego myślenia ” Nie wychylam nosa z cieplutkiego domu ” – na skutki nie trzeba długo czekać niestety.

Zapełnione gabinety lekarskie czekają z otwartymi rękoma. Statystyki są przerażające. Ludzie zaczynają chorować, nie będąc odpornymi na niewielkie wachania temperatury. Co jest powodem tego wszystkiego ? Może jak powiedziałem brak wiedzy, może poczucie strachu przed prawdą że, sami powinniśmy dbać o swoje zdrowie, może brak czasu – zawsze chętnie używane wytłumaczenie, a może nareszcie brak dbałości o samych siebie i nasza krótkowzroczność dotycząca tematów wpływu sportu oraz rekreacji na stan naszego zdrowia ? Polecamy Państwu i życzymy udanej lektury, na wyżej wymienione tematy, są one dzisiaj w dobie inetrnetu łatwo dostępne.

Polish American Sports Association i Polonijny Klub Morsów Polskich zachęcają do uczestnictwa w organizowanych imprezach z których najbliżej odbywać się będą:

  • wyjazd na narty do kanadyjskiego Orford w terminie 26 Grudzien 2013 – 1 Styczen 2014 info pod numerami:  718-351-2522,  lub 917-509-9793,
  • wyjazd na XI Zimowe Igrzyska Polonijne, które rozegrane będą w jeleniogórskiem w terminie 23 Luty – 2 Marzec 2014
  • Kąpiel Morsów Polskich po powrocie z Igrzysk Polonijnych w Marcu 2014 – dokładna data zostanie podana na stronie internetowej www.pasaus.org .

Życzymy dużo Zdrowia w nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i większego jeszcze zapału do uprawiania sportu – choćby rekreacyjnie – w Nowym 2014 Roku.

cropped-logo.png
„Polish American Sports Association” (PASA)

PO Box 2144, Linden, NJ 07036
Tel: 908-370-1555 Fax: 845-595 1066
E-mail: contact@pasaus.org

Masz pytania napisz do nas

9 + 6 =