Biegacze to ludzie o największych sercach…

Oct 13, 2013

Bozena Niebrzydowska_Staten Island Half_2013Wiekszość długodystansowych biegaczy to ludzie z przerośnietą lewą komorą sercową i o wiele większą pojemnością płuc w porównaniu z przeciętnym człowiekiem nie uprawiającym sportu. Ale nie koniecznie o poziomie pojemności płuc będzie mowa w tym artykule.

Za sprawą naszej koleżanki Bożeny Niebrzydowskiej ze Staten Island – NY, biegaczki i członkini – Polish American Sports Association – powiemy o innym wymiarze ludzkiego serca. W ostatnią Niedzielę 13 Pażdziernika 2013 r. – Bożena staneła z grupą innych 6811 biegaczy na starcie Staten Island „Half Marathon” który ukończyła w czasie 1h 59 min. Rzecz wydawałoby się niepozorna ale historia tego wydarzenia ma w sobie zupełnie inny od spodziewanego wymiar.

Chodzi o $ 100 000 które dzieki maratończykom trafi do Silver Fundation i Emergency Children’s Help Organization ( ECHO ), jak również o inne fundusze które wygenerowane były podczas trwania tej jednej z większych imprez biegowych „ Wielkiego Jabłka ” – bo do takich ” Staten Island Half ” należy, a które trafią za pośrednictwem tamtejszego urzędu miejskiego, do rąk potrzebujących pomocy mieszkańców dzielnicy, po niszczycielskim w skutkach, zeszłorocznym huraganie Sandy.

Biegając od wielu lat w niezliczonej ilości biegów ulicznych w USA poznałem dzieki nim, między innymi Bożenę Niebrzydowską – tegorocznego Marszałka Parady Pułaskiego ze Staten Island. Przez martony, 10K’s, 5K’s i inne, przewineło się wielu z moich kolegów i koleżanek. Wielu z nich nie mieszka już w Stanach lub wyjechalo z metropolii. Ale Ci ludzie i cała reszta tysięcy biegaczy z którymi przemierzałem setki mil amerykańskich dróg, ma w sobie niewyobrażalną energie i wspaniałe cechy, których na darmo niejednokrotnie doszukiwać się u wielu innych.

Dystans jak również czas w trakcie samotnego wysiłku w walce ze swoimi słabościami i narastającym zmęczeniem, daje maratończykom możliwość długich przemyśleń i obserwacji innych biegaczy, w ekstremalnych nieraz sytuacjach. Uczy pokory, wytrwałości i szacunku dla innych. Tak więc możemy powiedzieć że ” bieganie kształtuje biegacza ”. Za sprawą rozbieganych Amerykanów uwielbiających biegi masowe, powstają ich niezliczone ilości, w których startują w weekendowe poranki, zgodnie z zasadą „ rain or shine „ zazwyczaj zrywając się na nogi o świcie.Przeważająca ilość amerykańskiich biegów ulicznych, to w wiekszości imprezy organizowane w celach charytatywnych.

Corocznie miliony ludzi w Stanach Zjednoczonych przekazują za ich sprawą, dotacje o zawrotnych sumach na różnego rodzaju cele. Ich lista byłaby za długa aby je wszystkie wymienić. Poza tym muszę szczerze przyznać, że nie widziałem nigdzie na świecie poza USA, tylu chetnych ludzi którzy w tak spontaniczny i fascynujący sposób potrafią przekazać dar swojego serca innym potrzebującym, nie inaczej jak ” w postaci opłaty startowej ” do biegu ulicznego. Amerykańskie organizacje charytatywne otrzymują ponad $68 mld rocznie ( info. Running World ), w formie dotacji od organizatorów imprez biegowych w USA. Only in America…

cropped-logo.png
„Polish American Sports Association” (PASA)

PO Box 2144, Linden, NJ 07036
Tel: 908-370-1555 Fax: 845-595 1066
E-mail: contact@pasaus.org

Masz pytania napisz do nas

1 + 8 =