Już po raz czwarty – w niedzielę, 30 kwietnia 2017 roku – odbył się bieg Polonia 5K Run. Zorganizowała go w Garfield, NJ, polonijna organizacja sportowa Polish American Sports Association. Wystartowało 163 biegaczy w wieku od 3 do 70 lat. Bieg ten odbyłsię na terenie 20th Century Park i pobliskich ulicach. Pięknie się wpisał w obchody 100. Rocznicy zalożenia miasta Garfield na mapie Stanów Zjednoczonych.

Janusz M. Szlechta

W tym roku honorowym gościem i uczestnikiem biegu był Adam Małysz – polski skoczek narciarski, kombinator norweski, multimedalista olimpijski, jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii indywidualnych konkursów w skokach narciarskich. W 2002 roku na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City w USA zdobył brązowy medal na skoczni K-90 i srebrny na skoczni K-120. Na igrzyskach w Vancouver/Whistler w Kanadzie w 2010 roku zdobył dwa srebrne medale. Cztery razy zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata, czterokrotnie (w tym trzy raz z rzędu) triumfował w Pucharze Świata, zwyciężył też w Turnieju Czterech Skoczni. Trzykrotnie zwyciężał w Turnieju Nordyckim i w Letnim Grand Prix. Był zwycięzcą Turnieju Czterech Narodów. 21 razy zdobywał tytuł zimowego mistrza Polski. Jest honorowym obywatelem miasta Zakopanego. Po sezonie 2010/2011 zakończył karierę skoczka narciarskiego i rozpoczął starty w rajdach terenowych. W 2012 roku zdobył tytuł międzynarodowego rajdowego mistrza Polski i Czech. Trzykrotnie uczestniczył w Rajdzie Dakar. W kwietniu 2013 r. odniósł pierwsze w karierze kierowcy rajdowe zwycięstwo. Został uznany najlepszym polskim sportowcem pierwszej dekady XXI wieku. Od października 2016 roku pełni funkcję dyrektora – koordynatora kadry narodowej w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim. Andrzej Krygowski, prezes PASA, powitał Adama Małysza i gospodarzy Garfield: burmistrza Richarda Rigoglioso, byłego burmistrza Josepha Delaney’a i menadżera miasta Thomasa J. Ducha. Powitał też wszystkich uczestników biegu. Hymn polski zaśpiewała Monika Niebrzydowska, a hymn amerykański jej młodsza siostra Daria. Monika niedawno, bo 22 kwietnia, została wybrana Miss Polonii Staten Island 2017. O godzinie 9:30 rano wystartowała 22-osobowa grupa dzieci. Biegły dookoła stadionu, wąską alejką i miały do pokonania 600 metrów. Dzięki odpowiedniej aparaturze, bieg nażywo komentował Jerry Morelli – dziennikarz stacji radiowej WSUS 102.3 FM, działającej na terenie powiatu Sussex. Małych biegaczy dopingowali przede wszystkim odzice, ale też liczna grupa kibiców. Emocji było sporo, bo dzieci dzielnie walczyły. Wśród nich biegł Adam Małysz, ale… nie sam. Trzymał na ramionach 3-letniego Łukasza Brown-Myśliwca. Pół godziny później wystartowali starsi biegacze, którzy mieli do pokonania dokładnie 5 kilometrów. Ruszyli ostro, więc stawka biegaczy szybko się rozciągnęła. Na czele biegli zawodnicy z zespołu Polska Running Team z siedzibą w Nowym Jorku. Adam Małysz dopingował biegaczy. Trasa była starannie wyznaczona, prowadziła krętymi uliczkami i wcale nie była łatwa. Podczas biegu wszystkie ulice na trasie zostały zamknięte. Porządku pilnowało kilku policjantów i grupa wolontariuszy. Zwycięzcą biegu został Andrew Martin z Ridgewood, NJ. Tuż za nim przybiegł SławomirŻaglewski z Ringwood N.J. (w ubiegłym roku w Clark, NJ, był pierwszy), a trzecie miejsce zajął młodziutki Paul Polan z Wallington, NJ. “Biegłem swoim tempem i bardzo dobrze mi się biegło. Nie zwyciężyłem, ale o minutę szybciej pokonałem dystans niż w ubiegłym roku w Clark. To pewnie dlatego, że Adam Małysz wszystkim dodawał skrzydeł” – powiedział na mecie Paweł Myśliwiec, były mistrz Polski w kajakarstwie górskim. Medale zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wiekowych wręczali: Adam Małysz, burmistrz Garfield Richard Rigoglioso, Tom Dutch i Andrzej Krygowski. “Ten bieg to świetny pomysł – stwierdził Adam Małysz. – W Polsce coraz trudniej jestnam namówić młodych ludzi do uprawiania sportu, do aktywności fizycznej. Wolą siedzieć przy komputerach czy smartfonach. Popieram ten pomysł. Robicie naprawdę dobrą robotę. Dlatego jestem z wami!” – podkreślił. W organizację biegu zaangażowanych było 35 wolontariuszy, którzy zadbali o porządek i sprawny przebieg wydarzenia. Niektórzy pracują przy organizacji biegu od początku. Nie odnotowano żadnych usterek czy niedociągnięć. Jest to efekt doświadczenia i ogromnego zaangażowania się tych wolontariuszy w organizację tego biegu. Sponsorami niedzielnego biegu byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia oraz Adam’s European Contracting Inc.

„Polish American Sports Association” (PASA)