Polonia 5K Run 2014 – Wallington N.J.

us 4 Senator Andrzej Person wrecza medaleW sobotę, 3 maja w Wallington, NJ, odbył się bieg na dystansie 5 kilometrów “Polonia 5K Run”. Wzięło w nim udział 122 biegaczy, a wśród nich mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 1500 metrów w Soczi Zbigniew Bródka.W biegu, który zorganizowała polonijna organizacja sportowa Polish American Sports Association, mógł wziąć udział każdy, ale trzeba było wcześniej się zarejestrować. W Wallington wystartowało 122 biegaczy w różnym wieku – od kilku do kilkudziesięciu lat. Kilkanaście osób przyjechało z Nowego Jorku oraz z różnych miejscowości w stanach Connecticut i Pensylwania.Linia startu i mety znajdowała się na Parkview Drive, tuż przy Maple Avenue, dokładnie przy wejściu do Samuel Nelkin County Park.

Biegacze wystartowali o godz. 10.20. Musieli dwukrotnie pokonać trasę biegnącą ulicami miasta. Jak zgodnie wszyscy twierdzili, najtrudniejszy był odcinek Alden Street pod górę. Wszyscy dzielnie sobie radzili, nikt się nie poddał. Jako pierwszy linię mety przebiegł Zbigniew Bródka osiągając czas 17 minut i 24 sekundy. Niemal nie widać było po nim zmęczenia. Potem chętnie pozował do zdjęć i składał autografy na koszulkach innych biegaczy.Wśród widzów byli: senator RP Andrzej Person, Kazimierz Kowalczyk – prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, dyrektor PSFCU Bogdan Chmielewski, burmistrz miasta Walter Wargacki, radna Izabela Bacza i szef miejskiej policji kapitan Carmello Imbruglia. Oni też wręczali potem medale najlepszym biegaczom. “Liczyłem na to, że pobiegnie 80 osób, ale pobiegło dużo więcej. No i sporo osób oglądało ten bieg – powiedział “Nowemu Dziennikowi” Andrzej Krygowski, prezes zarządu PASA. – Mam świadomość, że magnesem był mistrz olimpijski Zbigniew Bródka.

Wiele osób zapowiedziało, że za rok też pobiegną… Tak więc wszystko wskazuje na to, że będą kolejne biegi, że będziemy je organizować” – dodał. Andrzej Krygowski dziękował też sponsorom, a przede wszystkim Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredyttowej, która ufundowała specjalne koszulki dla biegaczy i przekazała tysiąc dolarów.Po biegu i wręczeniu medali, burmistrz Walter Wargacki zaprosił Zbigniewa Bródkę i jego żonę Agnieszkę do obejrzenia Hose Co. 1 Wallington Fire – siedziby straży pożarnej przy Hayward Place. Nie był to przypadek, bowiem nasz mistrz olimpijski na co dzień pracuje w straży pożarnej w Łowiczu. Z zaciekawieniem oglądał wyposażenie i pozował do zdjęć w pełnym wyposażeniu strażaka amerykańskiego. A potem jeszcze Zbigniew Bródka i jego żona zostali zaproszeni do oddziału Unii Kredytowej w Garfield, NJ. Rolę gospodarzy pełnili Bogdan Chmielewski i Rita Kotyński – szefowa oddziału. Mistrz składał autografy członkom Unii, a potem była krótka dyskusja przy pączkach i kawie. Więcej informacji o biegu, a przede wszystkim pełne rezultaty można znaleźć na stronie internetowej PASA – www.pasaus.org.

W niedzielę, 4 maja, odbył się bieg na dystansie 5 mil w Forest Parku na Queensie. Jednym z jego pomysłodawców i organizatorów był Marcin Mrowiec z klubu “3RunPL”, który pobiegł w Wallington i był tuż za zwycięzcą Zbigniewiem Bródką. Tak więc Polonia na sportowo uczciła swoje święta: Dzień Polonii i Polaków za Granicą i Dzień Flagi Polskiej (2 maja) oraz rocznicę Konstytucji 3 maja.

cropped-logo.png
„Polish American Sports Association” (PASA)

PO Box 2144, Linden, NJ 07036
Tel: 908-370-1555 Fax: 845-595 1066
E-mail: contact@pasaus.org

Masz pytania napisz do nas

9 + 9 =